Egyházi protokoll és liturgia
Rangsorolások
 
katolikus | református | evangélikus | zsidó
  Református egyház
  A református egyház alulról építkezik, amelynek legkisebb szervezeti egysége az egyházközség vagy gyülekezet, legnagyobb szervezeti egysége pedig az országos egyház. A kettő között foglal helyet az egyházmegye, amely a kisebb szervezeti egység, s az egyházkerület, amely a nagyobb. A Magyar-országi Református Egyházban az 1200 gyülekezet, 27 egyházmegyében és 4 egyházkerületben él.
Az egyházközség élén a lelkész és a gondnok, az egyházmegye élén az esperes és az egyházmegyei gondnok, az egyházkerület élén pedig a püspök és az egyházkerületi főgondnok áll. Magyarországon a négy egyházkerület és annak központja a következő: Dunamelléki, Budapest, Dunántúli, Pápa, Tiszáninneni, Miskolc, Tiszántúli, Debrecen. Az országos egyház - melynek székhelye Budapest - élén az egyik kerületi püspök, mint a zsinat lelkészi elnöke és az egyik egyházkerületi főgondnok, mint a zsinat világi elnöke áll.

A fenti struktúrák ismeretében nagyon fontos hangsúlyozni a gyülekezeti autonómia elvét és gyakorlatát. A fenti egységeknek természetesen van főhatósági szerepük, mégis fontos hangsúlyozni az elvet, mely így hangzik "Az egyház a gyülekezetben él.". A gyülekezet maga választja és tartja el lelkipásztorát, birtokolja, és karban tartja épületeit, önálló költségvetéssel rendelkezik, melynek mind két oldaláért felelős. Ugyanakkor nem szekta, hiszen ezt a tevékenységét a Magyarországi Református Egyház törvényei, rendelkezései, írott és íratlan szabályai szerint végzi.
  << vissza